3 ważne zmiany prawno-podatkowe, które musisz znać

zmiany w prawie

W 2018 roku zmienia się kilka ważnych rzeczy, o których właściciele salonów fryzjerskich powinni wiedzieć.

Skupię się na rzeczach, które wchodzą od stycznia, czyli już weszły. Pozostałe opiszę wkrótce, ponieważ do niektórych warto zacząć się przygotowywać.

Wyższa płaca minimalna

Od stycznia płaca minimalna wzrośnie o 100 zł w stosunku do 2017 roku i wyniesie 2 100 zł brutto. Wzrośnie także stawka godzinowa. Zmiana przepisów jest ważna dla około 1,4 mln osób, które w tym roku otrzymują minimalne wynagrodzenie, ale także wpłynie na wysokość innych świadczeń.

Wynagrodzenie pracownika
Minimalne wynagrodzenie za pracę to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy niezależnie od posiadanych kwalifikacji, zaszeregowania osobistego, składników wynagrodzenia, systemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy, jak również szczególnych właściwości i warunków pracy.

Pracownik otrzymujący pensję minimalną w 2018 roku dostanie-po odliczeniu podatku oraz składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zdrowotne i na Fundusz Pracy – 1 530 zł na rękę. W tym roku jest to ok. 1460 netto.

Stawka godzinowa
Wysokość minimalnej stawki godzinowej jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,70 zł brutto, podczas gdy w tym roku jest to 13,00 zł.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia-według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Składki na ZUS

Łącznie, pełne składki ZUS na rok 2018 (bez składki zdrowotnej) wyniosą 912,22 zł wobec 875,28 zł w roku 2017. Oznacza to wzrost o 36,94 zł, czyli o 4,2% w stosunku do roku poprzedniego.

Preferencyjne składki na ZUS w 2018 roku (bez składki zdrowotnej) wyniosą 200,16 zł wobec 190,62 zł w roku 2017. Oznacza to wzrost o 9,54 zł, czyli o 5,0% w stosunku do roku poprzedniego.

Powyższe wartości nie zawierają składki zdrowotnej. Wysokość składki zdrowotnej kalkulowana jest bowiem odrębnie, a jej wartość zależy od innego wskaźnika. Wskaźnik ten zostanie opublikowany dopiero w styczniu. Biorąc jednak pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2018 roku składka zdrowotna wzrośnie do ok. 307 zł.

Po uwzględnieniu nowej wartości składki zdrowotnej łączna wartość składek ZUS w 2018 roku wyniesie ok. 507 zł miesięcznie dla nowych firm oraz ok. 1220 zł dla pozostałych przedsiębiorców.

Nowy nr konta dla składek na ZUS

Trzeba pamiętać, że już od stycznia zmieniają się zasady dokonywania płatności w zakresie składek ZUS. Do tej pory, każdy przedsiębiorca, dokonywał co miesiąc trzech lub czterech oddzielnych przelewów do ZUS. Od przyszłego roku natomiast wszystkie składki ZUS wpłacane będą łącznie, jednym zbiorczym przelewem.

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzyma zatem swój własny, indywidualny numer rachunku, na który wpłacane będą składki ZUS przypisane tylko i wyłącznie do jednej konkretnej firmy.

W nowym systemie zniknie zatem problem z identyfikacją składek, a przelewy nie będą już musiały być opisywane szeregiem identyfikatorów. Od przyszłego roku w systemach transakcyjnych banków nie zobaczymy już zatem specjalnej formatki charakterystycznej dla dotychczasowych przelewów do ZUS. Przelewu składek dokonamy bowiem takim samym, zwykłym przelewem, jakim obecnie wykonujemy przelew za prąd czy gaz.

Nowe zasady dokonywania przelewów obowiązują od dnia 1 stycznia 2018 roku. Nowy rachunek zostanie więc zasilony już składkami należnymi za grudzień 2017 r. (które płatne są do 10 stycznia 2018 roku). Co istotne, dotychczasowe numery rachunków stracą ważność ostatniego dnia grudnia i już od stycznia nie będzie można ich wykorzystywać do płatności składek.

Doszło jeszcze o dodatku za pracę w godzinach nocnych. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21.00 a 07.00. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej i wynosi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to stawka najniższa i oczywiście może zostać ona podwyższona przez pracodawcę.

Zmieniła się też kwestia odpraw przy zwolnieniach grupowych. Nie będę Wam zawracał tym głowy.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Skarbówka nie będzie już przypadkowo wybierać firm do kontroli. Od 2018 r. kontrolerzy trafią pod konkretne, namierzone już wcześniej adresy. W jednolitym pliku kontrolnym (JPK), czyli zestawie informacji o finansach i transakcjach, który firmy przekazują fiskusowi, będą też musiały udostępniać dane o paragonach wydawanych klientom.

Kontrolerzy będą więc mogli porównać obroty danej firmy wykazywane przed wprowadzeniem JPK Paragon i sprawdzić, czy przedsiębiorca nie unikał podatków w przeszłości.

Będziemy w stanie ustalić charakterystykę wystawiania paragonów przez obiekty handlowe i usługowe. Na bazie działań analitycznych, które są już w wielu państwach na Zachodzie, wyselekcjonujemy przedsiębiorców, którzy dość liberalnie podchodzą do wystawiania paragonów fiskalnych
– zapowiada wiceminister finansów Paweł Gruza.

Kontrola krzyżowa pomoże fiskusowi.
Jeśli okaże się, że w porównaniu z poprzednimi miesiącami lub latami obroty wzrosły o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, to kontrolerom zapali się lampka ostrzegawcza i nasunie pytanie: czy firma wcześniej celowo zaniżała przychody, czy też biznes zaczął się dynamicznie rozwijać?

JPK Paragon pozwoli też porównać firmę z jej konkurencją działającą w tej samej branży na tym samym terenie. Jeśli obroty po wprowadzeniu monitoringu paragonów nie wzrosną, lecz okażą się rażąco niskie w porównaniu z innymi w okolicy, to także może zrodzić podejrzenie o zaniżanie utargu.

Taka krzyżowa analiza ma szansę znacząco zwiększyć skuteczność fiskusa. Powinna też poprawić pobór podatku od mikro, małych i średnich firm. Duże podmioty bowiem, aby wyprowadzić w pole fiskusa, częściej stosują agresywną optymalizację podatku dochodowego, a mniejsze raczej zaniżają oficjalny obrót.

JPK na obecną chwilę dotyczy wyłącznie płatników VAT. Nie wiadomo, czy nie obejmie później wszystkich przedsiębiorców. Warto wiedzieć na czym to polega.

Chcesz być informowana/y na bieżąco o takich sprawach? Zapisz się do mojego newslettera. Informuję tam o każdym nowym artykule, zmianach prawnych, szkoleniach i innych ciekawostkach. Zostaw swój mail poniżej:

 

Co jeszcze w tym roku?

RODO, czyli nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych

Wchodzi w maju 2018 roku. Napisze też o tym później. Dotyczy wszystkich, którzy zbierają i przetwarzają dane klienta. Jeśli np. do kart klienta prosisz o adres e-mail, by później wysyłać mu korespondencję, to jak najbardziej nowy przepis dotyczy też Ciebie. Jeśli chodzi o systemy do rezerwacji wizyt, to w zależności od umowy, zrobi to za Ciebie ta firma lub obowiązek przechodzi na Ciebie. Warto to sprawdzić, by nie być niemile zaskoczonym w przypadku kontroli lub zgłoszenia naruszenia przez klienta.

Projekt niekoniecznie dla nas fajny

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju przygotowały projekt nowej ustawy, która zakłada, że przedsiębiorca musi zapewnić konsumentowi możliwość dokonania płatności elektronicznej.

Jak wynika z projektu nowej ustawy: Przedsiębiorca przyjmujący zapłatę w lokalu przedsiębiorstwa lub pojeździe […] zapewnia możliwość dokonywania zapłaty, w tym lokalu lub pojeździe przy użyciu co najmniej jednego powszechnie akceptowanego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej.

Wobec powyższego ustawa nałoży na przedsiębiorców obowiązek udostępnienia możliwości płatności gotówką oraz płatności w formie elektronicznej. Natomiast przedsiębiorca nieposiadający takiej możliwości będzie po prostu łamać wprowadzone prawo.

Oczywiście wprowadzenie takiego nakazu będzie korzystne dla konsumentów, którzy nie będę się musieli martwić, czy dany punkt, w którym będą chcieli dokonać płatności, przyjmie płatność kartą. Z kolei dla resortu jest to nic innego jak uszczelnienie systemu podatkowego-transakcje elektroniczne łatwiej będzie kontrolować.

Wprowadzenie takiej ustawy nie będzie jednak oznaczać zaniku gotówki. Jak wyjaśnia Tadeusz Kościński-wiceminister rozwoju:

Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym.

Na razie, to tylko projekt. Jeśli wejdzie, to będą dodatkowe koszty typu zakup terminala plus opłaty i prowizje. Jeśli coś nowego w tej sprawie się pojawi, to poinformuje Was o tym. Nie ma co się zawczasu stresować.

Udostępnij tę informację znajomym przedsiębiorcom, właścicielom salonów fryzjerskich, kosmetycznych i innych, którym mogą się te informacje przydać. Daj łapkę w górę, jeśli uważasz za pożyteczne przekazywanie przeze mnie takich informacji.

 

Marcin 

Koniecznie polub fanpage bloga – https://www.facebook.com/MartinStonePL

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, istnieje grupa na FBLepszy salon — wsparcie dla fryzjerów.

Dołącz do niej. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji na temat funkcjonowania salonu.

Jeśli podoba Ci się powyższy artykuł, pokaż to, klikając na Lubię to”. Możesz też udostępnić wpis na swoim Facebooku, poniżej jest przycisk do tego. Dzięki temu będę mógł dotrzeć z moim przekazem do większej ilości osób. Z góry dziękuje wszystkim klikającym.